Medycyna zintegrowana, nazywana też holistyczną, zakłada całościowe podejście do zdrowia człowieka. Oznacza to, że specjalista medycyny holistycznej lub zintegrowanej koncentruje się nie tylko na jednym, najmocniej odczuwalnym przez osobę chorującą problemie, ale na jego organizmie jako całości, na którą składa się wiele oddziałujących na siebie obszarów. Medycyna zintegrowana zakłada także łączenie różnych metod zdrowienia, nie odżegnując się ani od rozwiązań tzw. medycyny konwencjonalnej, ani od alternatywnych terapii.
Idea medycyny zintegrowanej
Nie sposób podważać osiągnięć współczesnej medycyny. To właśnie ona sprawiła, że ludzkości udało się opanować najgroźniejsze choroby zakaźne, takiej jak np. polio czy krztusiec, które dzięki szczepionkom nie stanowią już dla nas tak wielkiego zagrożenia. Farmacja niewątpliwie jest więc odpowiedzią na rozmaite problemy zdrowotne, jednak niestety nie na wszystkie. Opierając się wyłącznie na leczeniu farmaceutykami, często zapominamy o tym, że nasze zdrowie zależy od tego, w jaki sposób funkcjonujemy na co dzień jako całość. Utrzymanie dobrego zdrowia i samopoczucia nie jest możliwe, jeśli zaniedbamy aktywność fizyczną, dietę i higienę psychiczną. To właśnie zaniedbania w tych obszarach są winne występowaniu tzw. chorób cywilizacyjnych, w tym przewlekłych schorzeń autoimmunologicznych, w walce z którymi przyjmowanie leków jest po prostu niewystarczające.
Wbrew obiegowej opinii, propagatorzy medycyny zintegrowanej nie są przeciwnikami konwencjonalnych metod zdrowienia. Przeciwnie, doceniają oni rolę i znaczenie medycyny akademickiej, bo wielu z nich jest dyplomowanymi lekarzami, doktorami a nawet profesorami na uczelniach medycznych. Są to wybitni uczeni, praktycy i specjaliści w dziedzinie zdrowia, którzy zwracają szczególną uwagę na połączeniu wszelkiej wiedzy o zdrowiu i życiu człowieka.
Wskazują oni na konieczność podejmowania wszelkich działań aby zapobiegać chorobom i wybierać najbardziej naturalne i skuteczne metody wychodzenia z chorób a rozwiązania farmakolgoiczne stosować w ostateczności. – wyjaśnia nasza rozmówczyni Magdalena Dorko-Wojciechowska. O tym, że medycyna konwencjonalna nie jest wystarczająca, przekonałam się osobiście, gdy zdiagnozowano u mnie Hashimoto. Przyjmowanie leków niestety nie przyniosło efektów, dlatego właśnie postanowiłam dowiedzieć się więcej na temat zintegrowanych metod leczenia. Wiele lat poszukiwań naukowych, najpierw na własną rękę, a później podczas dodatkowych studiów, pozwoliło mi znaleźć skuteczne rozwiązania, dzięki którym opanowałam i dzisiaj sama pomagam osobom chorującym wychodzić z przewlekłych dolegliwości w oparciu o zasady zintegrowanych metod zdrowienia..
Zdrowienie w podejściu zintegrowanym
Zintegrowane metody leczenia zakładają wykorzystanie wszystkich znanych nam i dostępnych metod terapii w celu jak najszybszej, całościowej poprawy zdrowia i samopoczucia osoby chorującej. Mówimy tu więc zarówno o medycynie akademickiej, jak i ziołolecznictwie, terapii ruchem, a przede wszystkim o żywieniu, oczyszczaniu organizmu, wykorzystaniu ayurwedy czy zasad medycyny chińskiej. Bardzo ważna jest także praca z osteopatą, psychologiem lub coachem a także terapie mindfulness. Każda osoba, borykająca się z chorobą przewlekłą, powinna mieć też możliwość przepracowania ze specjalistą trudnych myśli i emocji, które jej towarzyszą, a pracę mentalną powinno się traktować jako integralną część indywidualnego programu zdrowienia. Tak kompleksowego wsparcia w dzisiejszych czasach nie sposób uzyskać w zwykłej przychodni, gdzie lekarzy gonią terminy i ograniczają skomplikowane procedury, zwłaszcza w przypadku leczenia refundowanego. Problemem jest też zwykle wąska specjalizacja. Dlatego popularyzowanie wiedzy na temat medycyny zintegrowanej i informowanie osób chorujących na temat możliwości uzyskania pomocy w terapii wydaje się koniecznością.
[…] Zobacz również Czym jest medycyna zintegrowana? […]
[…] Zobacz również Czym jest medycyna zintegrowana? […]
[…] Zobacz również Czym jest medycyna zintegrowana? […]
[…] Zobacz również Czym jest medycyna zintegrowana? […]
[…] Zobacz również Czym jest medycyna zintegrowana? […]
[…] Zobacz również Czym jest medycyna zintegrowana? […]