Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Doskonałe mieszkanie na karcie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu frajdy i ciekawostek historycznych. To mieszkanie, jakie nie istnieje naprawdę przystępne jak różne w Polsce, ale ma mnóstwo do zaoferowania. Teren, na którym nie spotkamy jeszcze dużej ilości turystów pozostaje jeszcze nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miasto o różnej historii, w którym splatały się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie kupiły w 1364 roku, a przez wieki stanowiły własność biskupów krakowskich. Naprawdę warto odwiedzić Rynek, będący od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a nowe budynki zostały wzniesione w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na główny deptak, którym jest ulica Sienkiewicza.

To mieszkanie historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna porusza się z nowoczesną. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich znaleziony na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wprowadzona do rejestru zabytków. Budowla jest odpowiednio zachowanym barokowym domem w Polsce pierwszej części XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najdoskonalszych miejsc tego magicznego miasta. Samą z lepszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest niewątpliwie Sandomierz. Zwany ze względu na proste położenie „Małym Rzymem”, umieszczony istnieje na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Mieści się tutaj aż 120 zabytków, i do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto i zobaczyć piękne kamienice, które powstały teraz w XV wieku i poleca je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to mocne miejsce, pełne budowli z okresów romańskich. Koniecznie należy zobaczyć Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To swoista brama miejska, która uchroniła się do bliskich czasów. By zobaczyć miasto z różnej części o zwiedzić podziemia, więc tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i kontynuuje przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt kryje się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy życia z naturą i się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie duża, gdyż góry są stosunkowo niewysokie, a kursy nie przylegają do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze dostają się pod opieką Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który stanął w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady życia kogoś w tym rejonie, datowane na moment paleolitu. Góry Świętokrzyskie to też miejsce, któremu uroku dodają liczne legendy i dodania ludowe, popularne są też o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wielkości szczyt (595 m. n. p. m.) to mieszkanie obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem budynków i domów – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to mieszkanie, jakie nas zaskoczy. Możemy tu podziwiać nie tylko dom z lochami i labiryntami, lecz oraz największą hodowlę bizonów amerykańskich. Zaistniał w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Istnieje więc pewien z najstarszych, murowanych zamków w Polsce. Pałac jest przystępny dla zwiedzających a wolno go zwiedzać z przewodnikiem. W Oblęgorku kryje się rezydencja, w której zajmował Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została przekształcona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze wzmianki o tym tłu pojawiły się teraz w XVI wieku. Budowa zamku Krzyżotopór w Ujeździe rozpoczęła się w 1620 roku, a skończyła w 1644, stanowiła to piękna warownia otoczona bastionami, najtrudniejsza w Europie do momentu powstania Wersalu. Do dziś zatrzymały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, lecz i pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments