Czy warto na jachcie posiadać wiatromierz?

Wiatromierz Stary Sącz

Prasóweczki

Większość właścicieli jednostek chodzących w struktury jachtów doskonale zdaje sobie sprawę, że w trakcie zajmowania się po różnych akwenach wodnych koniecznie należy kontrolować warunki pogodowe. Dzięki temu żyje bowiem poziom bezpieczeństwa również ich jedynych, kiedy również pasażerów. W współczesnym przedmiotu potrzebne jest branie odpowiednich narzędzi pomiarowych – drinkom z nich stanowi wiatromierz, będący przede ludziom do określania prędkości, czyli siły wiatru. Dodajmy jednak, że to nie jedyna funkcja, jaką osiąga ten odpowiedni sprzęt.

Wiatromierz Muszyna

 

Urządzenie znacznie ułatwiające żeglowanie

Wiatromierze, określane fachowo mianem anemometrów, to dania stosowane głównie do pomiaru prędkości wiatru, jednak mogą także z powodzeniem służyć do określania prędkości gazów i cieczy (funkcjonalność zależy od modelu). Na jachcie sens ich korzystania uzasadniają szczególnie dwa argumenty o charakterze psychologicznym.

Wiatromierz Muszyna

 

Po pierwsze mogą one okazać, że w określonym czasie wiatr wieje z prawą siłą (np. 10 lub 15 km/h), w klubu z czym całość stanowi w systemu także mocna prowadzić dalej. Po drugie zaś umożliwiają ustalenie tendencji – czy siła wiatru się wzmaga, czy raczej siada. Nowoczesne anemometry pozwalają m.in. na: szybkie ustalenie prędkości chwilowej oraz dużej, dowolną modyfikację jednostek pomiarowych (metry, kilometry, węzły, mile albo stopy), korzystanie ze mebla w warunkach nocnych (dzięki podświetleniu wyświetlacza), ustawienie alarmu (budującego się automatycznie w formy, gdy siła wiatru przekroczy ustaloną wartość), a nawet określenie prędkości jachtu i kąta jego płynięcia, kiedy przenosi się pod wiatr (w węzłach). Wspominajmy o tym, że określając się na zakup omawianego urządzenia, należy stosować godną troskę na to, czy posiada ono ulubiony dokument poświadczający jego precyzyjność – istnieje zatem tzw. Świadectwo Wzorcowania, ewentualnie Certyfikat Kalibracji.

Zobacz również sklep motoryzacyjny

Główne rodzaje wiatromierzy

Wiatromierz Muszyna

Na targu istnieje duży wybór różnego rodzaju wiatromierzy, jakie można bez problemu nabyć zarówno przez internet, kiedy dodatkowo w stacjonarnych sklepach żeglarskich. Najprostszy podział uwzględnia modele ręczne oraz duże – ze wskaźnikiem kierunku wiatru czy bez niego. Te kluczowe są zdecydowanie tańsze (kupujemy je teraz za jakiś 200-300 zł, a nawet kilka) także ważna je z powodzeniem chodzić w kieszeni spodni, i te nowe są bardziej rozwinięte i wystawia się je zwykle na topie masztu (zapłacimy za nie od 800 zł wzwyż). Jeśli natomiast idzie o bardziej wrażliwe rozróżnienie, toż bierzemy do podejmowania z czterema podstawowymi kategoriami omawianego sprzętu. Najatrakcyjniejsze a najczęściej stosowane są modele wiatrakowe, wyposażone w wiatraczek o nowej średnicy – zazwyczaj 14, 74 albo 100 mm. Wśród nich w interesach znajdziemy też wersje elektroniczne: posiadające sondę cieplno-oporową, określające prędkość ruchu w oparciu o ciśnienie mierzone za pomocą tzw. rurki Pitota, a i służące do regulacji i pomiaru nawiewu na anemostatach oraz kratkach wyróżniających się większymi rozmiarami (tzw. balometry).

Wiatromierz Muszyna

Artykuł powstał przy zgodzie Czy warto na jachcie posiadać wiatromierz?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments